تبلیغات
مقاله عمرانی - دیوار برشی در سازه های فولادی

دیوار برشی در سازه های فولادی

سه شنبه 22 فروردین 1391 03:32 ب.ظ

نویسنده : سید مصطفی ابراهیم نیا

دیوار برشی در سازه فولادی

تا بحال به سازه‌های فولادی در حال اجرا در كشورمان كه دارای دیوار برشی بتنی هستند دقت كرده‌اید؛
- دیوار بتنی

- دو ستون فلزی در دو طرف دیوار كه یا توسط برشگیر با دیوار اتصال دارد یا آرماتورهای كمركش دیوار را به آن جوش داده‌اند و یا حتی آرماتورهای دیوار را به دور آن پیچیده‌اند.
- در برخی موارد هم تیرهای فولادی كه در تراز طبقات از دل دیوار عبور كرده است.
البته این شاهكار را فقط در ایران می‌توانید مشاهده كنید و متاسفانه فقط مختص ساختمانهای مسكونی بسازبفروشها هم نیست.


به این سوالات كمی فكر كنید :

* هر كدام از اجزا سازه به نسبت سختی كه دارند نیروی زلزله را جذب می‌كنند . دیوار برشی بتنی با سختی بینهایت خود نیروی عظیمی را جذب می‌كند و این نیرو را به دو انتهای خود منتقل می‌كند . آیا خال جوش و یا جوش دادن آرماتور دیوار به ستون و یا برشگیرها صرفنظر از احتمال ضعیف كردن مقطع ستون می‌توانند نیروی برشی عظیمی كه در اثر یك لنگر چند هزار تن متری ایجاد شده را منتقل كنند یا در همان اولین تكان زلزله مانند برگ خزان از ستون جدا شده و عملا اتصال دیوار با قاب قطع می‌شود ؟


* مهندس طراح (یا نقاش) در نقشه‌های اجرایی سازه میلگردهای دیوار برشی را به دور ستون قلاب كرده و یا حتی چند دور هم می‌پیچد (تا خیالش از انتقال نیروی دیوار به ستون راحت شود) آیا این نیروی عظیم ستون فولادی را مچاله نمی‌كند ؟


* آیا به نظر شما بهتر نیست بجای نقاشی طرحهای این چنینی همانند سایر كشورها كه بر اساس اصول مهندسی عمل می‌كنند ما نیز از روش درست استفاده كنیم ؟


* حتی نرم‌افزار Etabs نیز به شما اجازه نمی‌دهد كه ستونهای فلزی را به عنوان المان مرزی دیوار انتخاب كنید . پس اصرار مهندسان طراح فوق بر وجود ستونهای فلزی چیست ؟

* وجود یك تیر فولادی در داخل دیوار بتنی چه فایده‌ای دارد ؟ آیا پیوستگی دیوار را زیر سئوال نبرده و نهایتا در انتقال نیروی بینهایت زلزله از دیوار بالای تیر به دیوار زیر آن ایجاد ممانعت نمی‌كند ؟
شاید این سوال مطرح شود كه اگر ستون فلزی دو طرف دیوار اجرا نشود چگونه تیرها و كلا قاب فلزی به دیوار متصل می‌شود ؟ جواب ساده است ؛ همانگونه كه ستون فلزی به فونداسیون بتنی متصل می‌شود ، یعنی باید در دیوار و در محل اتصال تیرهای فلزی از insert PL (شبیه به base PL) استفاده كرد .
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: دوشنبه 11 اردیبهشت 1391 04:42 ب.ظ